Ile trzeba zapłacić za wysokiej klasy instalację fotowoltaiczną?

Rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu własnego domu jednorodzinnego. Działają one w taki sposób, że najpierw akumulują ciepło pochodzące z promieni słońca, a następnie przekształcają je na prąd o ładunku zmiennym. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, które zostaną wymienione w dalszej części artykułu.

Budowa standardowego systemu

Fotowoltaika jest niezwykle opłacalną inwestycją, ponieważ gwarantuje niskie rachunki za prąd przez 25-30 lat (oszczędności finansowe wynoszą od 60% do nawet 90% w skali roku), nie wymaga w zasadzie żadnej obsługi i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Przeciętny system tego typu składa się z następujących elementów:

– kilkudziesięciu ogniw monokrystalicznych (ewentualnie polikrystalicznych)

– inwertera zwanego inaczej falownikiem (odpowiada on bezpośrednio za zamianę prądu stałego na zmienny)

– okablowania odpornego na oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych

– zestawu profesjonalnych akcesoriów montażowych

– dedykowanych zabezpieczeń przeciwnapięciowych

Wszystkie wymienione komponenty powinny zostać prawidłowo podłączone, dlatego wszelkie prace montażowe najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom dysponującym certyfikatami zawodowymi. Podnosi to oczywiście koszt instalacji fotowoltaicznej, ale jednocześnie zapewnia jej bezawaryjne oraz wydajne funkcjonowanie przez długi okres czasu. 

Nie zapomnijmy o wydatkach związanych z eksploatacją

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od jakości części, liczby modułów, finalnej mocy, a także lokalizacji – wersje gruntowe są na ogół droższe od dachowych ze względu na konieczność zastosowania specjalnego stelażu. Same panele pochłaniają około 45% środków pieniężnych, natomiast inwerter i oprzyrządowanie po 20%. Jeśli chodzi o opłatę za usługę montażową, to kształtuje się ona zazwyczaj na poziomie 12-15% wartości inwestycji. Przyjmując, że za 1 kWp zapłacimy między 4000 zł a 6000 zł, ogólny koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp wyniesie w granicach 16-24 000 złotych. Można go trochę zniwelować poprzez wzięcie dotacji z programu ”Mój Prąd” albo skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowo musimy się liczyć z konkretnymi wydatkami wynikającymi z użytkowania systemu, czyli jego okresowego czyszczenia i przeprowadzania przeglądów serwisowych. Jest to maksymalnie 600-700 zł rocznie. Istnieje też opcja wykupienia polisy ubezpieczeniowej za 300-400 zł.